Home / Hakkımızda / Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

Değerli Canlar,

1987`de ilk meşalesi yakılan,  Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği adı altında 13 Aralık 1988 tarihinde dernekler masasına kaydını yaptıran, Duisburg Alevi Toplumu 30. Yılını kutluyor. Aşk olsun bu meşaleyi yakanlara, aşk olsun bugünü bizlere yaşatanlara.

Cemevimizin kuruluşunu gerçekleştiren kurucu üyelerimize saygılarımızı sunuyoruz. Hakk`a yürüyen üyelerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sonsuz sabırlar diliyor, hala bizimle birlikte mücadele veren, inancımıza ve inanç değerlerimize sahip çıkan üyelerimizede sağlıklı uzun ömürler diliyor ve teşekkür ediyoruz.

30. Kuruluş yıldönümümüzün öncelikle Duisburg Alevi Toplumu’na ve tüm Alevilere hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Cemevimiz şu an itibarı ile resmi 31 yaşındadır. Almanya’da kurulan ilk Alevi kurumu ve AABF’yi kuran ilk cemevlerinden biridir.

Duisburg Alevi Toplumu sadece Duisburg şehrinde değil, Erzincan’ın merkezine de en büyük cemevini inşa etmiş, Kütahya’da şu an faaliyette olan cemevine de büyük maddi katkı sunmuştur.

Duisburg Alevi Toplumu kuruluşundan bu yana sürekli yeni kazanımlarla hep ilklere imza atmış ve atmaya devam edecektir.

Birkaç örnek verecek olursak:

  • 1994`te kamu yararına çalışır statüsüne sahip ilk ve birkaç dernekten birisidir.
  • 1996`da içinde bulunduğumuz bu binayı satın almıştır.
  • 2006`da Duisburg`ta devlet okullarında Alevilik derslerinin verilmesi için büyük çabalar harcamış, ilk ve ortaokul olmak üzere 3 okulda alevilik derslerin verilmesine vesile olmuştur.
  • 15.12.2013 tarihli genel kurulumuzda da, üyelerimizin aldığı Eş Başkanlık kararı ile bir ilke daha imza atmış geçen bu süre içerisinde, kollektif bir çalışma  ile çok yönlü ve kuruluş amacımıza uygun bir şekilde başarılı çalışmalara imza atmıştır. 
  • 2016`da tüzük değişikliği ile Eş Başkanlığı resmiyete kavuşturmanın yanı sıra, yine ilklere imza atarak, şu ana kadar yönetim kurulu toplantılarında sadece söz hakkı olan, İnanç kurulu, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarımıza oy hakkı da verilmiştir. Ayrıca İnanç Kurulu Başkanı yürütme kurulunun da üyesi olarak kabul edilmiştir.
  • Duisburg Gençlik Örgütü’ne üye olmuş, gençlerine maddi katkı sağlamıştır.
  • Çok yönlü yapılan çalışmalarımızdan dolayı, Birleşmiş Milletler Bilim Kültür (UNESCO) örgütüne bağlı bölgesel kalkınma eğitim merkezi (RCE-Ruhr/UN University) tarafından tebrik ve teşekkür sertifikası almıştır. Avrupa`da inançsal kurumlar arasında bu ünvana kavuşan ilk dernek olmuştur.
  • 2017`de ise Almanya`nın en büyük sosyal yardım kuruluşuna (Paritätische Verband) üye olmuş ve kurumumuza projeler üzerinden destek sağlamış ve sağlamaya da devam edecektir.

Şu an Duisburg Alevi Toplumu yaşadığımız şehirde tanınan, bilinen, ciddiye alınan ve büyük saygınlığı olan bir kurum haline gelmiştir.

Kültürümüze, inancımıza, gençliğe verdiğimiz değer ve çalışmalardan dolayı, ailemize katılan yeni üyelerimiz ile beraber, yaş ortalaması yüksek olan üye sayımız makul bir yaş ortalamasına ulaşmıştır.

Değerli Canlar, Alevi inancı ve değerleri üzerinde çözülmesi zor bir kriz süreci ile karşı karşıyayız. Alevilerin üzerinde bizlerin de kontrol edemeyeceği oyunların oynandığının  bilincindeyiz. Duisburg Alevi Toplumu yöneticileri olarak, üyelerimizden aldığımız irade ve yetki ile her platformda inancımıza ve kültürümüze yapılan asimilasyon politikalarına karşı onurlu bir mücadele verdiğimizi bilmenizi isteriz.

Fakat, bu kriz saf bir tartışmanın ötesinde, ciddiye alınıp yanlışın nereden geldiğinin tespitininde yapılmasının zorunlu olduğunun bilincindeyiz. Bunun yanıtını sadece dışarıda arayarak, başkalarını işaret ederek, bu kaostan çıkamayız.

Değerli Canlar, kurumumuzu hem inançsal hem de kültürel bazda ileriye taşımak için, sizlerden aldığımız irade doğrultusunda inandığımız değerler üzerinde taviz vermedik, vermeyeceğiz.

Bu duygularla, 30. Kuruluş yıldönümü etkinliklerimizin hazırlanmasında, hayata geçirilmesinde ve uygulanmasında emeği geçen, tüm yönetici arkadaşlarımıza, Kadın ve Gençlik Kollarımıza tüm duyarlı aktif üyelerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyoruz. 

İyi ki varsınız, Hak cümlenizden razı olsun.

Bu inanç hepimizin, bu cemevi hepimizin. 

Bu nedenle, her canımızı kollektif çalışmaya davet ediyoruz!!!

Duisburg Alevi Toplumu`nun güçlenmesi adına bizlere maddi ve manevi destek sunan başta üyelerimize, iş adamlarımıza ve dışarıdan destek sunan tüm canlara teşekkürü bir borç biliriz.

Hak-Muhammed-Ali yardımcınız, Hızır yoldaşınız olsun! 

AGD Eş Başkanları

Fatma Yaşar              Zeki Çakır

%d blogcu bunu beğendi: