AGD Tiyatro Gösterisi “Fremd gefühl!?” (Yabancılık Hissi)

“Kultur macht Stark” programı kapsamında, Sekundarschule Rheinhausen ve KOM’MA Theater’in ortaklığında, uyguladığımız son altı aylık “Fremd gefühl!?” (Yabancılık Hissi) adı altındaki tiyatro projemizi çocuklarımızın 05.11.2017 günü cemevimizde sergilemiş oldukları, muhteşem ve başarılı bir gösteriyle sonlandırdık.

Tiyatronun konusu ise şöyledir:

Okulda çocuğun biri, başka bir çocuğa haksızlık ederek kavgaya karışır. Bu sırada sınıfa giren öğretmen, haksızlık eden çocuğa yön…elerek: “Sen alevi kökenliydin demi? diye sorar ve alevilikte çok değerli bir deyim olan “İyilik yaparsan, iyilik görürsün; kötülük yaparsan kötülük görürsün.” deyimini hatırlatır çocuğa. Bunun üzerine çocuk hayel dünyasına dalar ve bir Cem Erkani´nında görür kendini. Cem’de alevilikte hakkın, adaletin ve barışık yaşamın ne kadar değerli olduğunu hatırlar. Bir dürtmeyle hayel dünyasından çıkan çocuk, hayel dünyasındaki Cem Erkanı´nı anımsayarak, yapmış olduğu haksızlıktan dolayı geri dönerek, diğer çocuktan özür dileyip barışırlar.

Duisburg Alevi Toplumu olarak tiyatro eğitmenimiz Ferhat Keskin‘e, asistanı Kader Kader Yasar‘a ve eğitim sorumlumuz Bülent Korkmaz‘a bu değerli çalışmaya vermiş oldukları hizmetten dolayı teşekkür ederiz.

Ayrıca, bu tiyatro gösterisinde üstün başarı sergileyerek bir oyun çıkaran, cemevimizin geleceği olan çocuklarımızada teşekkür eder, başarilarının devamını dileriz.