Yası Matem ve Aşure 21.09.-03.10.2017

 

Aleviler yüzyılardır, Hz. İmam Hüseyin´in Kerbela´da şehit edilmesinin anısına, Yası Matem içinde olurlar. Muharrem ayı Kur´an´da ve Peygamberimizin hadislerinde´de yer almaktadır. Muharrem Ayı Hicri Takvimine göre her sene bir öncekinden 10 gün erken gelir. Miladi Takvimine göre ise her yıl Kurban Bayramından 20 gün sonra tutulur. 12 Günlük Matem (yas) sırasında, Aleviler 680 yılında Kerbela`da şehit edilen Hz. Hüseyin ve diğer İmamların anısına Yası Matem içinde olur ve oruç tutarlar. Hz. Hüseyin`e bağlılıklarını dile getirirler ve onun çektiği acıları ve uğradığı haksızlığı, zulmü adeta hissetmek isterler. Ehl-i Beyt`e derin ve sonsuz sevgi duyarlar. Hz. Hüseyin, Hz. Peygamber`in torunu ve Hz. Ali ile Hz. Fatma`nın ikinci çocuğu idi. Peygamber, Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin´i çok severdi. “Bunlar benim neslimdir ve Ehli Beyit’ imdir, kızımın oğullarıdır; Allahı`ım ben onları seviyorum, sen de onları sevenleri sev.”diye dua ederdi. Buna rağmen Kerbela faciası yaşanmış ve Hz. Peygamber`in torunu şehit edilmiştir. Aleviler, Muharrem Ayını Yası Matem ayı olarak kabul eder. Bu ayda düğün, eğlence yapılmaz, canlılara zarar verilmez, su içilmez, gönül kırılmaz. Halk Cemevleri`nde toplanarak Hz. Hüseyin ve diğer İmamların Yası Matemini tutar ve onları anar.

Bu yılki Matem orucumuz 21.09.2017 tarihinde başlayıp, 03.10.2017 günü Aşure çorbasıyla tamamlanacaktır.

Matem Cem’mimiz 30.09.2017 günü saat 20:00´da; yani Yası Matem ́in 10. gününde AGD İnanç Kurulumuz tarafından yürütülecektir.

Her yıl olduğu gibi bu yılda oniki gün boyunca konferanslar verilecektir. Bu yıl konferanslarımız saat 18:00‘da başlayıp, oruç açma saati 19:15`te kadar devam edecektir.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda konferanslar esnasında beş yaşından büyük çocuklar için eğitim programı olacaktır.

Geleneksel hale gelen ailelerin oluşturduğu gruplar tarafından lokmalar hazırlanıp, gülbenkler okunup ve lokmaların paylaşımıyla hep birlikte oruçlarımızı açacağız.

Lokmaların hazırlanmasında imkanı olmayan üyelerimiz de, lokma niyetiyle bağışlarını Kurban Bayramında görevlendirdiğimiz canlarımıza makbuz karşılığı verebilirler. Isteyen canlar bağışlarını banka hesap numaramıza „SPENDE“ diye yatırabilirler. Vergi dainersinden düşürüle bilmesi için arzu eden canlarımıza „SPENDEBESCHElNlGUNG” verebiliriz.