Home / Genel / Yası Matem´de Çöplerimizi Ayırıyoruz

Yası Matem´de Çöplerimizi Ayırıyoruz

Sevgili Canlar,

yarın 25.10.2014 günü biz alevilerin „Yası Matem“ günleri baslayacak ve 06.11.2014 günü „Aşure“ ile noktalayacağız. Her Yası Matem´de olduğu gibi bu yılki Matem günlerimiz boyunca da Duisburg Alevi Toplumu´nun Cemevinde canlarımızın vermiş oldukları lokmalarla oluçlarımızı açacağız.

Hergün yaklaşık 300 ile 500 canımız için lokmalar hazırlanmaktadır. Bu hazırlık aşamasında ve lokmaların yenilmesinden sonra doğal olarak çöpler oluşmaktadır. Oluşan bu çöplerin yarıdan fazlası karton, naylon, konserve v.b. amlajlardan oluşmaktadır.

Alevilikte Tanrı ve insan sevgisi kadar, doğa sevgisi de önemli bir yer tutmaktadır ve doğayla öylesine özdeşmiş ve bütünleşmiş ki: „yeryüzüne etim, tenim; akarsularına kanım“, başka bir tanımla„ yer anam, gök babam, güneş atam“ diyecek kadar onu kutsamış ve saygı duymuşlardır.

Alevilik’teki vahdeti vücut (varlık birliği) kuramına göre, evrende her şey birbirleriyle içiçedir ve bir uyum içindedir; sazdaki akortta ve gezegenlerin güneşin etrafındaki dönüşünde olduğu gibi.

Çağımızda yaşadığımız en önemli sorunlardan birisi hiç kuşkusuz çevre kirliligidir. Dünya kurulduğundan beri böylesine yüksek boyutlarda bir çevre sorunu görülmemiş ve yaşanmamıştır. Çevre kirliginin merkezinde ve temelinde biz insanlar yer almaktayiz.

Çevremizin korunması biz insanların elindedir. Gelecek kuşaklara yaşanabilir iyi bir çevre bırakmak herkes için en önemli bir görevdir.

Bu vesileyle Yası Matem boyunca olusacak olan çöplerimizi tekrar değerlendirilebilmesi için Kağıt/Karton, Sarı Bidona atılan ambalajlar ve evsel çöpler ayrı konteynarlarda toplanacaklar.

Ayrıca Cemvimizde çevremizi koruma amaçlı uzun yıllardan beri hiçbir etkinliğimizde “kullan-at”  yani bir defalık kullanılan plastik veya karton tabak, bardak, çatal, kaşık ve benzerleri kullanılmamaktadır…

Unutmamalıyız ki, sağlıklı bir çevre için vereceğimiz her hizmet, kendi sağlığımız ve çocuklarımızın geleceği içindir.

Tüm canların verdikleri lokma ve sunmuş oldukları hizmetler Hak-Muhammed-Ali dergahına yazılsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: