Alevilik Derslerine katılan çocuklara ve ailelerine kahvaltı

Duisburg Alevi Toplumu kendi bölgesinde üç okulda (iki ilk okul ve  bir Gesamtschule) alevilik dersine katılan çocuklara ve ailelerine bir kahvaltı verdi.

03.10.2013 günü gerçekleşen bu kahaltıya çok sayıda çocuklarımız ve aileleri katıldı. Sohbetli bir kahvaltıdan sonra Sosyal Pedegok Bülent Korkmaz aileler için hazırlamış olduğu iki saatlik bir seminere geçildi.

Seminer 2. Başkanımız Ali Rıza Erkan Dede`nin Çırayı uyandırması ile başladı. Büyük bir daire içinde oturan katılıcıların kendilerini tanıtıktan sonra, Bülent Korkmaz ailelerin birbirleri ile  daha iyi kaynaşa bilmesi için bir kaç soru oynu yaparak herkesin bu oyuna katılmalarını sağladı.

Bu kaynaştırıcı soru oyunundan sonra, Bülent Korkmaz Alman okullarında verilen Alevilik Dersinin önemini ve var olan katılım sorunlarını dile getirdi. Ailelerin de Alevilik Dersinin çok önemli olduğunu söyleyerek, çocuklarında bu derse katıldıktan sonra pozitif bir değişim izlediklerini kayd ettiler ve hatta aileler kendi çocuklarından bazı alevi kurallarını ve kavramlarını öğrendiklerini söylediler.

Seminer bitmeden önce aileler iki çalışma grubuna bölünerek 10 dakikalık bir süre içinde, hemen hemen her okulda Alevilik Dersi verilecek şekilde mevcut olan alevi çocukları olmasına rağmen neden Alevilik Dersine katılan çocukların sayısı yok denecek kadar azdır sorusuna cevap vermek için çalışma yaptılar. Bu sorunun neden kaynaklana bileceğini veya çözüm yolunu dağıtılan kağıtlara yazıldıktan sonra kısa bir değerledirme yapılarak dile getirildi.

Seminer Ali Rıza Erkan Dede´nin Çırayı sır etmesi ile sonlandı.